Dlaczego świat wkrótce się skończy: Perspektywa naukowa‍Świat zbliża się do końca. Tak brzmi ogólny konsensus wśród wielu ludzi w tej chwili. Każdy zakątek internetu pęka w szwach od teorii na temat zbliżającej się zagłady i choć niektóre z nich mogą nie być do końca uzasadnione, to wszystkie mają rację. Cóż, prawie wszystkie. Ten artykuł wymienia 15 naukowych powodów, dla których świat może się wkrótce skończyć i dlaczego powinieneś przygotować się na zagładę raczej wcześniej niż później. Od zmian klimatycznych po sztuczną inteligencję - rzeczy mają stać się dziwne w bardzo zły sposób.

Zmiana klimatu pogorszy życie ludzi

Jakby zanieczyszczenie i zniszczenie środowiska nie wystarczyło, zmiany klimatyczne również sprawią, że świat stanie się gorszym miejscem do życia dla ludzi. Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, zmiany klimatyczne mają spowodować dodatkowe 250 000 zgonów rocznie do 2030 roku. Ponadto raport szacuje, że do tego samego roku zmiany klimatyczne będą kosztować świat około 2 bilionów dolarów rocznie - z czego prawie 100 miliardów dolarów to koszty zdrowotne. Jakby tego było mało, zmiany klimatyczne spowodują również susze, głód i wiele innych problemów, które sprawią, że nasze i tak już ciężkie życie będzie jeszcze trudniejsze.

Wyczerpanie zasobów: Ograniczone zasoby Ziemi

Zanim wejdziemy w szczegóły wszystkich powodów, dla których świat może się wkrótce skończyć, porozmawiajmy o jednej rzeczy, którą wszystkie one mają ze sobą wspólnego: ograniczone zasoby Ziemi. Chociaż mamy mnóstwo zasobów na Ziemi, nie są one nieskończone. W rzeczywistości są one ograniczone i kończą się. Naukowcy szacują, że obecnie zużywamy więcej zasobów niż planeta może zastąpić w ciągu jednego roku, co oznacza, że żyjemy na pożyczonym czasie. Jeśli nie znajdziemy sposobu na odwrócenie tego trendu, to skończymy z niezrównoważonym światem. Kiedy to się stanie, sprawy przybiorą zły obrót.

Problem 7 miliardów ludzi

Innym powodem, dla którego świat może się wkrótce skończyć, jest to, że mamy zbyt wielu ludzi. Jeśli myślałeś, że 7 miliardów to dużo, po prostu poczekaj, aż to usłyszysz: Spodziewamy się, że kiedyś w następnym stuleciu uderzymy w około 10 miliardów ludzi. A jeśli myślisz, że to nic wielkiego, rozważ to: Nasza planeta może utrzymać w sposób zrównoważony tylko około 1 miliarda ludzi. Oznacza to, że w ciągu najbliższych 100 lat spodziewamy się dodać 9 miliardów do naszej planety. To jest właśnie problem 7 miliardów ludzi: mamy o wiele za dużo ludzi i wciąż dodajemy więcej.