Przebarwienia to często spotykany problem estetyczny. Mogą przybierać postać plamek, drobnych piegów, większych zmian oraz zaczerwienień. Dlaczego się pojawiają? I jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat.
Jak powstają przebarwienia?
Naturalny kolor cery (inaczej pigmentacja) zależy od komórek skóry (melanocytów), które produkują pigment znany pod nazwą „melanina”. Barwnik ten określa nie tylko odcień skóry, ale chroni także przed promieniowaniem UV oraz pozwala uzyskać opaleniznę.
Zaburzenia pigmentacji to efekt nieprawidłowego funkcjonowania melaniny. Kiedy dystrybucja barwnika jest nierównomierna i gwałtowna, nie rozkłada się jednakowo na powierzchni skóry. Gromadzi się wtedy w różnych miejscach, co jest widoczne właśnie jako plamy i przebarwienia.
Przyczyny zaburzeń pigmentacji
Zaburzenia pigmentacji mogą wyglądać w odmienny sposób. Mogą być to m.in. plamy soczewicowate, czyli niewielkie, okrągłe plamki w różnych rozmiarach. Jaka jest ich przyczyna? Źródłem przebarwień jest zwykle:
● nadmierna ekspozycja na słońce - promienie ultrafioletowe pobudzają komórki barwnikowe skóry, dlatego tendencja do pojawienia się przebarwień jest większa u osób pracujących na zewnątrz,
● wiek - ryzyko przebarwień wzrasta wraz z wiekiem, są jednym z objawów starzenia się skóry,
● zmiany hormonalne - zaburzenia pigmentacji mogą wynikać z ciąży (tzw. ostuda ciążowa) lub przyjmowania środków antykoncepcyjnych,
● substancje fototoksyczne - niektóre substancje wchodzą w reakcję ze słońcem, czego efektem jest reakcja fotoalergiczna na skórze.
Przebarwienia mogą pojawiać się w różnych miejscach. Często występują na twarzy, co utrudnia ich ukrycie.
Czy można pozbyć się przebarwień?
Przebarwienia to trwałe zmiany na skórze, które zazwyczaj nie znikają samoistnie. Co więc zrobić, aby się ich pozbyć? Pomocne są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, takie jak m.in. laseroterapia, mezoterapia oraz peelingi chemiczne.
Istotna w zwalczaniu przebarwień jest także odpowiednia pielęgnacja cery. Jak powinna ona wyglądać? Wybierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę na to, czy w ich składzie znajdują się substancje o właściwościach rozjaśniających i rewitalizujących. Są to przede wszystkim:
● witamina C,
● retinol,
● niacynamid,
● kwas azelainowy,
● kwas mlekowy.
Przykłady takich preparatów? Jeśli zmagasz się z przebarwieniami, doskonałym wyborem będzie m.in. serum do twarzy z 10 proc. witaminą C Anew od Avon. W jednej buteleczce preparatu mieści się moc aż 30 pomarańczy, a stabilna forma witaminy C zapewnia efekt wypoczętej, zrewitalizowanej oraz rozświetlonej skóry.
Przed zastosowaniem serum warto też wykonać mikrodermabrazję od Anew. Co to takiego? Jest to łagodny, ale skuteczny peeling z witaminą C, który złuszcza naskórek i odżywia skórę. W codziennej pielęgnacji przyda się również emulsja na noc z Protinolem™, która regeneruje i nawilża dojrzałą cerą, a także dodaje jej blasku oraz wspomaga usuwanie przebarwień.
Jak zapobiec przebarwieniom?
Walka z przebarwieniami nie jest łatwa, dlatego lepiej nie dopuszczać do ich powstania. Najskuteczniejszym na to sposobem jest zaś całoroczna ochrona przeciwsłoneczna. Preparaty z filtrem należy stosować nie tylko w wakacje, ale przez cały rok, dobierając wysokość SPF do aktualnych warunków pogodowych. Może to wyglądać następująco:
● krem nawilżający z SPF50 od Anew przy upalnym słońcu,
● nawilżająco-rozświetlający krem na dzień z SPF20 w pochmurne dni.
Jeśli chcesz zaś przy okazji ujednolicić koloryt cery, zastosuj nawilżająco-koloryzujący krem na dzień Nutra Effects od Avon. Preparat dopasowuje się do każdej karnacji i tuszuje niedoskonałości bez efektu maski.
Ciesz się gładką, jednolitą cerą!
Przebarwienia to popularny problem estetyczny, który nie musi być jednak Twoim kompleksem. Zadbaj o swoją cerę, wybierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy od Avon. Specjalnie dobrane składniki aktywne wspomogą rozjaśnianie przebarwień, a także zatroszczą się o jak najlepszą kondycję skóry.
- Zewnętrzny materiał partnerski