Siłowniki hydrauliczne – budowa, rodzaje, zastosowanie

W wielu urządzeniach i maszynach wykorzystywane są siłowniki hydrauliczne. Dostępne na rynku modele różnią się wymiarami, parametrami technicznymi i potencjałem zastosowania. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o siłownikach hydraulicznych. Poznasz ich budowę, rodzaje oraz przeznaczenie.

Jak działa siłownik hydrauliczny?

Na jakiej zasadzie działa siłownik hydrauliczny? W budowie tego urządzenia wykorzystywana jest ciecz robocza o odpowiedniej gęstości. Zazwyczaj są to oleje hydrauliczne. W trakcie pracy urządzenia ciecz wtłaczana jest do komory, co generuje ruch poszczególnych sekcji siłownika na skutek oddziałującego ciśnienia. W następnie obserwuje się ruch wysuwny części roboczych urządzenia. Gdy ciecz poddawana jest sprężeniu, następuje uwolnienie energii i przekazanie jej dalej. W siłownikach dwustronnych ciecz robocza zostaje wtłoczona na zmianę do jednej i drugiej komory.

Rodzaje siłowników hydraulicznych

Zasada działania poszczególnych siłowników hydraulicznych jest bardzo podobna. Urządzenia te generują siłę roboczą poprzez ściśnięty płyn hydrauliczny. Ze względu na mnogość zastosowań i różnice związane z budową, mocą i przeznaczeniem, obowiązuje podział siłowników hydraulicznych na takie grupy jak:

  • siłowniki płaskie i przelotowe;
  • siłowniki pojedyncze i podwójne;
  • siłowniki teleskopowe, tandemowe, obrotowe, wahadłowe (wahliwe);
  • siłowniki jedno- i dwustronnego działania;
  • siłowniki hydrauliczne podskrzyniowe.

Każda z tych grup różni się charakterystyką pracy i potencjałem zastosowania. Bardzo ważne jest, aby dany siłownik dobierać bezpośrednio do sytuacji. Powinna za to odpowiadać osoba o niezbędnym doświadczeniu oraz posiadająca zaawansowaną wiedzę techniczną. Szeroki wybór siłowników hydraulicznych podskrzyniowych znajdziesz pod linkiem: https://hydromech.eu/pl/menu/ciezarowki/silowniki-hydrauliczne/podskrzyniowe-335.html.

Budowa siłowników hydraulicznych

Każdy typ siłowników hydraulicznych opiera swoje działania o zasadę energii skumulowanej, która znajduje się w sprężonej cieczy (płynie hydraulicznym). To sprawia, że większość urządzeń z tej kategorii ma podobną lub taką samą budowę. Do podstawowych elementów konstrukcji należą m.in.: tłok siłownika hydraulicznego, zbiornik na ciecz roboczą, membrana i nurnik. Wybrane modele mogą posiadać dodatkowo sprężynę, która ułatwia cofanie się tłoka po pełnym cyklu.

Ponadto wybrane typy mają dodatkowe charakterystyczne elementy budowy. Poniżej podano części wchodzące w skład danego urządzenia:

  • siłownik hydrauliczny jednostronnego działania: jedna komora, tłok (membrana lub nurnik), uszczelki, tłoczysko, metalowy korpus, dławnica, stopa;
  • siłownik hydrauliczny dwustronnego działania: dwie komory z niezależnymi wejściami, tłok (membrana lub nurnik), uszczelki, tłoczysko, sprężyna zwrotna (opcjonalnie), metalowy korpus, dławnica, stopa.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Potencjał zastosowania siłowników hydraulicznych jest bardzo duży. Przede wszystkim wykorzystuje się je w przemyśle, w tym w budowie urządzeń i maszyn przemysłowych (np.: zgniatarki, prasy, krawędziarki, wycinarki, gilotyny). Tego rodzaju elementy stosuje się też w hydraulicznych zamkach do drzwi. W sektorze budownictwa oraz w zakładach produkcyjnych spotyka się podnośniki hydrauliczne. Z urządzeń z siłownikami hydraulicznymi korzystają też takie sektory jak: motoryzacja, górnictwo i przemysł wydobywczy, rolnictwo, chłodnictwo itd.