Zabawki dla 2-latka - czym kierować się w wyborze?Dwa lata to okres w życiu dziecka charakteryzujący się nieustanną eksploracją otoczenia. Dziecko jest niesamowicie ciekawe świata, wszystkiego chce dotknąć, wszystkiego spróbować. Biega, podskakuje, wspina się. Coraz lepiej mówi, komunikuje się, wyrażając swoje potrzeby.

Jakie zabawki będą odpowiednie dla 2-latka?

Dzieci w wieku dwóch lat uwielbiają porządkować przedmioty, układać je, sortować, dopasowywać kształty. W rozwijaniu tych umiejętności doskonale sprawdzą się zabawki kreatywne. Mogą to być puzzle z magnesami, magnetyczne zestawy do łowienia rybek, magnetyczne układanki, dźwiękowe puzzle.

Zabawki dla chłopców

Ciekawym pomysłem, zwłaszcza dla chłopców, może okazać się drewniana przebijanka. Za pomocą drewnianego młotka dziecko wbija kołki w drewnianą ławeczkę. W świat zainteresowań dwulatka pomału wkracza motoryzacja. Chłopca ucieszą zarówno duże plastikowe samochody straży pożarnej, policji czy pogotowia, jak i małe zestawy autek z napędem. Trzeba zwrócić uwagę, by zabawka była bezpieczna dla malucha, by miała zaokrąglone krawędzie i nie była zbyt głośna.

Zabawki dla dziewczynek

Dwuletnie dziewczynki chętnie bawią się lalkami. Wspomagając się wyobraźnią, aranżują świat na wzór prawdziwego życia. Przydadzą się więc dziewczynkom lalki, wózeczki i łóżeczka, drewniane mebelki, kuchnie i różne kuchenne akcesoria.

Zdolności manualne

Dzieci dwuletnie coraz częściej rysują, uwielbiają też naklejki. Warto zainwestować w książeczki z naklejkami, książeczki do malowania wodą, kredki i bloki rysunkowe oraz książeczki do kolorowania. Wszystkie zabawy tego typu usprawniają rękę malucha, kształcą jego motorykę małą. Podobne zadanie spełni niezbyt skomplikowane puzzle. Dziecko przy okazji ćwiczy cierpliwość i spostrzegawczość. Ważne jest, aby układanki nie były zbyt trudne i nie miały zbyt wielu elementów, bo to może dziecko zniechęcić. Puzzle dostępne w sklepach zazwyczaj mają na pudełku umieszczoną informację, do jakiego wieku są odpowiednie.

A może klocki?

Klocki od dawien dawna stanowią ulubioną zabawkę dzieci. Trzeba jedynie pamiętać, że zabawki dla 2-latka nie mogą posiadać zbyt małych elementów, aby dziecko się nie zadławiło, jeśli przyjdzie mu do głowy wziąć coś do buzi. Świetnie sprawdzą się duże klocki plastikowe lub drewniane. Dwuletnie dziecko nie potrafi jeszcze budować na podstawie instrukcji, z zapałem będzie jednak stawiać wieże i inne proste budowle.

Zabawek jest mnóstwo. Przy wyborze pamiętajmy o tym, by zabawka sprawiła radość dziecku, by była bezpieczna i miała pozytywny wpływ na rozwój malucha.