Poznaj podstawy sztuki zanim zaczniesz malowaćPodczas nauki jakiejkolwiek nowej umiejętności ważne jest, aby zrozumieć podstawy. W malarstwie oznacza to zrozumienie właściwości farby, różnych stylów malarskich i używanych terminów artystycznych.Właściwości farby: Farba składa się z trzech składników: pigmentu, spoiwa i rozpuszczalnika. Pigmenty są barwnikami, spoiwa utrzymują farbę razem, a rozpuszczalniki rozpuszczają ją.

Rodzaje farb: Większość farb, które znajdziesz w sklepie plastycznym to farby akrylowe lub olejne. Farba akrylowa jest rozpuszczalna w wodzie, więc łatwo ją zmyć wodą. Farba olejna, z drugiej strony, jest wykonana z oleju jako spoiwa, które nie jest rozpuszczalne w wodzie.

Możesz również znaleźć farby schnące na powietrzu, które wykorzystują inne spoiwo, które nie wymaga rozpuszczalnika do rozpuszczenia. A jeśli chcesz bardziej kolorową opcję, wypróbuj farbę witrażową!

Wybierz odpowiednie pędzle do swojego płótna

Kiedy wybierasz swoje pędzle, będziesz chciał wziąć pod uwagę kilka rzeczy, a mianowicie kształt i rozmiar.

Kształt pędzla będzie miał wpływ na malowanie: na przykład okrągły pędzel da okrągłe pociągnięcie, a płaski pędzel da płaskie pociągnięcie. Rozmiar pędzla, oczywiście, wpłynie na obszar obrazu, który pokryje.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj włosia, jakie posiada pędzel. Naturalne włosie obejmuje:

 • Sable - Sable jest jednym z najbardziej miękkich naturalnych szczecin i jest używany do drobnych prac szczegółowych, takich jak malowanie drobnych liści lub wąsów na małych zwierzętach.

 • Wiewiórka - Wiewiórka jest nieco twardsza od sobola i jest używana do malowania większych powierzchni z bardziej miękką krawędzią.

 • Kozie - kozie włosie jest nieco sztywniejsze niż wiewiórcze czy sobole.

 • Camel - szczecina wielbłąda jest nieco sztywniejsza niż szczecina kozy.

Syntetyczne włosie jest również używane w szczotkach i jest świetne dla początkujących, ponieważ jest tańsze niż naturalne i łatwiejsze do czyszczenia.

 • Nylon - Nylon to syntetyczny pędzel, który jest dobry do uniwersalnego zastosowania i nadaje się do akrylu i akwareli.

 • Poliester - Poliester to kolejny syntetyczny pędzel, który jest dobry do wszechstronnego zastosowania i jest dobry zarówno do akrylu, jak i akwareli.

 • Włosie - Ten rodzaj syntetycznego pędzla jest używany wyłącznie do farb akrylowych. Jest bardzo wytrzymały, więc dobrze nadaje się do malowania na szorstkich lub nierównych powierzchniach.

Używaj zaufanych marek i farb wysokiej jakości

Niektóre z najbardziej znanych marek farb to:

 • Winsor & Newton - Ta marka produkuje wysokiej jakości farby i narzędzia, w tym pędzle, płótna i sztalugi, a ich farby akwarelowe są jednymi z najbardziej popularnych na dzisiejszym rynku.

 • Daler Rowney - Ta firma produkuje zarówno farby i narzędzia klasy artystycznej, więc możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz od tej samej marki.

 • Old Holland - Ta marka istnieje od 1680 roku (kiedy to nazywała się Holenderska Kompania Wschodnioindyjska), więc muszą robić coś dobrze!

 • Rembrandt - Jeśli chcesz iść z klasyczną marką, Rembrandt jest dobrym wyborem.

 • Art Spectrum - Ta kanadyjska marka produkuje wysokiej jakości farby w rozsądnej cenie.